صفحات اجتماعیصدای صنعت و معدن : دولت شرایطی را برای بهبود وضعیت واحدهای کوچک و متوسط صنعتی فراهم کرده و طبق این قرار ۱۶ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار این واحدها برای احیا و آغاز به کار قرار خواهد گرفت.

 
رونق تولید و تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال نمودن آن ها،ارتقا رقابت پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات،تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد،تکمیل و راه اندازی 36 طرح مهم و ملی و... ازجمله اهدافی است که در الویت ارائه این تسهیلات قرار دارد.
 
افشار فتح الهی معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران   در این خصوص گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت 7 طرح  را به منظور خروج صنایع از رکود و رونق در بخش های مختلف صنعتی کشور ارائه داده است.
 
وی ادامه داد:رونق تولید و تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل دار با هدف فعال نمودن آن ها،ارتقا رقابت پذیری واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با هدف افزایش صادرات،تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد،تکمیل و راه اندازی 36 طرح مهم و ملی،ایجاد توازن زنجیری مواد اولیه مورد نیاز و توسعه صنعت فولاد و مس کشور برای تولید پایدار،مدیریت هدفمند واردات در راستای حفظ تراز مثبت تجاری،افزایش صادرات کالا و خدمات غیر نفتی به میزان 10 میلیارد دلار در سال 95 نسبت به سال 94 ازجمله اهدافی است که در این خصوص دنبال می شود.
 
وی تصریح کرد:هدف گذاری در تعیین تکلیف واحدهای تولیدی مشکل دار با هدف فعال نمودن صنایعی است که به دلیل کمبود نقدینگی امکان تولید با ظرفیت کامل را ندارند.
 
وی بابیان اینکه تسهیلات فوق باید در اختیار واحدهایی با ظرفیت بالا با بازار فروش قرار گیرد،افزود:این امر موجب شده تا واحد های صنعتی علاوه بر تامین نیاز داخل امکان صادرات نیز برایشان فراهم  شود.
 
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران گفت: افزایش صادرات و ورود به عرصه رقابت از اهداف اصلی این تسهیلات است.
 
فتح الهی تصریح کرد: نگاه فعالان اقتصادی نباید محدود به بازسازی واحدهای صنعتی با هدف افزایش تولیدات داخلی و عرضه آن به بازار داخلی باشد.

صدای صنعت و معدن : رييس کميته فرآوري وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: درحال‌حاضر در زمينه تجهيزات مشکل چنداني در فرآوري نداريم تنها در سومين مرحله‌اي فرآوري که توليد نيمه صنعتي است، نيازمند همکاري‌هاي بين‌المللي هستيم.
عبدالعلي حقيقي با اشاره به اينکه فرآوري در 3 سطح انجام مي‌شود، اظهار کرد: در سطح نخست که مرحله آزمايشگاهي است مشکلي نداريم و علاوه بر اينکه تجهيزات پيشرفته‌اي وجود دارد متخصصان و صاحبان فن در اين آزمايشگاه‌ها مشغول فعاليت هستند. در سطح دوم فرآوري که بخش پايه است هنوز کاستي‌هاي وجود دارد اما به دستاوردهاي خوبي در اين بخش دست يافته‌ايم و اين پيشرفت‌ها همچنان ادامه دارد.
او با تاکيد بر اينکه مهم‌ترين بخش فرآوري سطح سه آن است، افزود: در فرآوري محصولات معدني و صنعتي سطح 3 که محصول از حالت آزمايشگاهي خارج شده و توليد نيمه صنعتي انجام مي‌شود هنوز مشکل داريم و بايد با توسعه همکاري‌هاي بين‌المللي شکاف موجود را کاهش دهيم.
رييس کميته فرآوري وزارت صنعت، معدن و تجارت با بيان اينکه بيشترين ارزش افزوده در بخش معدن با فرآوري مواد معدني ايجاد مي‌شود، تصريح کرد: توسعه حلقه‌هاي پايين دستي بخش معدن نيازمند دستيابي به دانش فني فرآوري است که درحال‌حاضر گام‌هاي خوبي در اين بخش برداشته شده است که اميدوارم در قراردادهاي جديدي که منعقد مي‌شود به اين مقوله بيشتر توجه شود. در همکاري‌هاي که در چند ماه اخير در بخش معدن انجام شده است قرارداد توليد گندله با به روز‌ترين تجهيزات است که مي‌تواند نکته‌اي مثبتي در اين بخش است.
حقيقي با نگاه به توان آزمايشگاهي ايران در بخش فرآوري افزود: وجود متخصصان جوان و کاربلد به نقطه قوت توان آزمايشگاهي ايران تبديل شده است، هرچند در تجهيزات آزمايشگاه‌هاي فرآوري نيز در سطح بسيار خوبي مجهز هستند و نياز امروز فرآوري کشور را پاسخ مي‌دهند.

صدای صنعت و معدن : شکل‌هاي تخصصي معدن با ايجاد همگرايي، نمايشگاه و کنفرانس‌هاي اين بخش را به صورت مشترک در آبان ماه برگزار مي‌کنند.
، در جلسه مشترک روسا و اعضاي هيات مديره سازمان نظام مهندسي معدن، انجمن مهندسي معدن و خانه معدن با رييس هيات عامل ايميدرو، خبر از برگزاري مشترک رويدادهاي اين حوزه داده شد.
در اين نشست رييس انجمن مهندسي معدن گفت: روز 15 آبان ماه جاري در محل نمايشگاه‌هاي دائمي تهران، دوازدهمين نمايشگاه «ايران کانمين» افتتاح و روز پس از آن- 16 آبان- همزمان «چهارمين کنگره بين‌المللي معدن» و «ششمين کنفرانس مهندسي معدن» آغاز به کار خواهد کرد.
به گفته علي اصغر خداياري، اين همگرايي، به آرامي و پس از حدود به 10 سال تجربه فعاليت در رويدادهاي معدني شکل گرفته است. هرچند نوع رسالت و فعاليت‌ها تشکل‌ها در بخش‌هاي علمي، امور فني، نمايشگاهي و... متفاوت است.
وي با ابراز اينکه ايميدرو طي سال‌هاي اخير در مسير صحيح رسالت خود گام برداشته است، گفت: تبديل علم به دانش و فناوري يکي از اهداف ايميدرو در بخش معدن است که اين امر در مديريت جديد ايميدرو، مشهود شده است.
رييس هيات عامل ايميدرو نيز در اين نشست اظهار کرد: حرکت در راستاي تجميع رويدادهاي معدني و هدفمند شدن اين برنامه‌ها از سياست‌هاي وزارت صنعت، معدن و تجارت و به ويژه درخواست مقام عالي وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
مهدي کرباسيان، همگرايي تشکل‌ها را عاملي براي نتيجه بخش شدن برنامه‌هاي بخش خصوصي در حوزه معدن دانست و تاکيد کرد: براي برنامه‌هاي آينده بخش معدن، تشکل‌هاي مي‌توانند در قالب يک طرح واحد، رويدادي بين‌المللي براي اين حوزه تعريف و اجرا کنند تا نتيجه آن شامل حال کل بخش معدن شود.
وي ضمن اشاره به توانمندي‌هاي ايران براي تبديل شدن به هاب معدني منطقه گفت: تا دو سال گذشته متال بولتن سمينارهاي معدني درباره ايران را در دوبي برگزار مي‌کرد اما با رايزني‌هاي که انجام داديم، از اين پس برنامه‌ها معدني اين موسسه درباره ايران، در کشور ما برگزار مي‌شود.
در اين نشست، امير خرمي شاد معاون برنامه‌ريزي و توسعه ايميدور نيز تجميع همايش‌هاي معدني را باعث افزايش بار علمي اين رويدادها دانست.
شمس‌الدين سياسي راد مدير دفتر آموزش، پژوهش و فناوري ايميدرو، در اين نشست پيشنهاد داد که پس از برنامه آبان ماه، ستادي راهبردي با حضور همه تشکل ها، براي اين رويدادهاي اين بخش تشکيل شود.
رييس دانشکده مهندسي معدن دانشگاه تهران در اين جلسه اظهار کرد: براي سمينار امسال بيش از 300 مقاله از سراسر دنيا دريافت شده است. همچنين 100 عضو هيات علمي دانشگاه‌هاي مختلف براي بخش عملي با ما همکاري مي‌کنند.
اميد اصغري افزود: سخنرانان کليدي کنفرانس پيش رو، از کشورهاي صاحب فناوري دنيا در حوزه معدن همچون استراليا، آلمان، فرانسه، گرجستان هستند.

صدای صنعت و معدن : رييس خانه معدن سيستان و بلوچستان گفت: موضوع معارض در فعاليت‌هاي معدني کشور همواره وجود داشته و اين موضوع مي‌تواند با ارائه خدمات رفاهي و مسئوليت‌هاي اجتماعي سرمايه‌گذاران معدني براي منطقه‌اي فعاليت معدن تسهيل شود.
غلام سرور نوتي زهي در گفت‌وگو با پايگاه خبري معدن نيوز، با اشاره به اينکه بسياري از معادن در منطق دور افتاده قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: بهره برداران معدني در صورتي که با توجه به شرايط منطقه‌اي معدن اقدام به احداث مدرسه، مرکز بهداشت، جاده و... کنند به طور قطع در کاهش معارضان منطقه‌اي تاثير خواهند گذاشت و در نتيجه بسياري از مشکلات حل خواهد شد.
او با بيان اينکه بيکاري در منطقه مرزي و دور افتاده به معضل بزرگي تبديل شده است، تصريح کرد: در صورتي که بهره‌برداران خود را مکلف کنند که از نيروهاي بومي در استخراج و بهره‌برداري از معدن استفاده کنند ضمن ايجاد اشتغالزايي منجر به کاهش ناامني‌هاي آنجا نيز مي‌شود. چراکه بنده در منطقه‌اي از سيستان و بلوچستان اقدام به بهره‌برداري از معدني کردم که بسيار نا امن بود و استفاده از نيروي انساني بومي کمک کرد تا بسياري از مشکلات احتمالي از بين برود.
رييس خانه معدن سيستان وبلوچستان افزود: استفاده از نيروي قهريه و انتظامي نمي‌تواند به موضوع معرضان معدني کمک کند زيرا براي تداوم فعاليت در طولاني مدت و ايجاد ارزش افزوده براي مواد معدني نيازمند همکاري با نيرو‌هاي محلي است.
سرور نوتي زهي با تاکيد بر اينکه هراندازه صنايع پايين دستي بخش معدن توسعه يابد به همان ميزان مي‌تواند براي ساکنان منطقه رفاه ايجاد کند، افزود: استفاده از نيروهاي معدني در استخراج از معادن و حتي بکارگيري آنها در ايجاد و توليد صنايع پايين دستي مي‌تواند به کاهش هزينه‌هاي توليد منجر شود زيرا علاوه بر اينکه هزينه جابه‌جايي ندارند.

یکشنبه, 25 مهر 1395 ساعت 15:22

مرمريت‌هاي مرجاني ايراني

صدای صنعت و معدن : يک کارشناس معدن با تاکيد براين که مرمريت سنگي آهکي بوده که تاحدودي دگرگون شده است، گفت: مرمريت‌هاي ايران بيشتر از انواع آهک‌هاي ريفي، مرجاني، دريايي کم عمق منشاً گرفته‌اند.
رضا عظيمي بيان کرد: سنگ‌هاي درون گير کانسارهاي دوموليت بيشتر عبارت از تناوبي از شيست سبزه آمفيوليت، مرمردولوميتي و يا آهکي است که به تناوب مرمريت بر حسب شدت دگرگوني و ترکيب سنگ مادر به دسته چيني، کريستال و ابري تقسيم مي‌شوند.
وي افزود: سنگ چيني به مرمريت‌هاي دانه ريز گفته مي‌شود که بافت تمام بلورين هم اندازه، تمام شکل دارد و دانه ريز دارد کاني‌هاي اصلي آن بيشتر کليست و به مقدار کم ولاستونيت است که خود حاکي از دگرگوني آن است.
وي تصريح کرد: سنگ چيني بسته به رنگ به سه دسته چيني سفيد، چيني کريستال و چيني خاکستري تقسيم مي‌شود.
عظيمي راد در خصوص کريستال عنوان کرد: کريستال به مرمريت دانه درشت، تمام بلورين، هم اندازه و هم شکل گفته مي‌شود کريستال در مناطقي تشکيل مي‌شود که شدت دگرگوني زياد تا متوسطه باشد.
ويخاطر نشان کرد: ابري به مرمريتي گفته مي‌شود که حاوي نوارهاي غير موازي از تمرکز کاني‌هاي روشن و تيره باشد که اين ويژگي به سنگ حالت ابري مي‌دهد سنگ ابري در مناطق دگرگوني با شدت متوسطه فراوانتر است و به نظر مي‌رسد که در دگرگوني‌هاي با دماي بالا تشکيل مي‌شود.
وي در مورد مرمراونيکس گفت: اين سنگ را در بازار به نام مرمر مي‌خوانند بنابراين با مرمر زمين شناسي که سنگي دگرگون است تفاوت دارد مرمراونيکس چشمه‌هاي آهکي تشکيل مي‌شود شفاف است و نور را از خود عبور مي‌دهد و به رنگ‌هاي مختلف ديده مي‌شود که از آن جمله مي‌توان به رنگ‌هاي سبز، سبز کمرنگ، قهوه‌اي، قرمز، سفيد، کرم و صورتي اشاره کرد.
اين کارشناس معدن اظهار کرد: مرمر سرپانتين، اين سنگ در بازار به نوعي سرپانتين (هيدروسيليکات منيزيم )گفته مي‌شود که براي ساخت وسايل تزئيني بکار مي‌رود بنابراين از نظر علمي به علت آن که اين سنگ‌ها در مجموعه افيوليتي ايران يافت مي‌شوند و بيشتر رگه دار و شکننده‌اند.، ‌با گروه سنگ‌هاي آهکي و اصولاً سنگ‌هاي رسوبي تعلق ندارد.

صدای صنعت و معدن : مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران گفت: سياست کلي اين شرکت بر مبناي اصل 44 قانون اساسي دعوت از سرمايه‌گذاران خارجي و داخلي براي اجراي طرح‌هاي توسعه‌اي اين شرکت است.
 وجيه اله جعفري افزود: امسال برنامه جذب سرمايه‌گذار براي برخي از طرح‌هاي در دست تجهيز از جمله بلوک 2 و 3 معدن زغالسنگ پروده شرقي و نيز معدن زغالسنگ کوچکعلي شمالي در منطقه طبس را از طريق اعلام فراخوان داريم و براي 12 طرح در دست تجهيز شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران، فراخوان عمومي براي مشارکت در سرمايه‌گذاري انجام شده و يا در حال انجام است که در مجموع نياز به 4900 ميليارد تومان تامين مالي دارد، همچنين از 1100 ميليارد تومان برآورد اوليه انجام شده براي سرمايه‌گذاري در 5 طرح در دست تجهيز، از محل منابع داخلي شرکت تاکنون 100 ميليارد تومان هزينه شده است.
وي اظهار کرد: شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران با در اختيار داشتن بدنه مديريتي و کارشناسي گسترده، سياست‌گذاري و هدايت معادن فلزي و غيرفلزي کشور را در اختيار دارد.
مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران ادامه داد: اين شرکت در زمينه توليد کک متالورژي، زغالسنگ، طلا، فروکروم، نفلين سينيت، فسفات، آهک، پتاس، تيتانيوم و سرب و روي نقش مهمي را در توليد ملي ايفا مي‌کند و يکي از مأموريت‌هاي ايمپاسکو کمک به افزايش توليد مواد معدني در کشور به رقم 500 ميليون تن در سال است که چنين عددي معادل يک درصد ذخاير معدني ايران محسوب مي‌شود.
وي خاطر نشان کرد: ميزان برداشت از معادن کشور حدود 370 ميليون تن در سال است و با تحقق برنامه توليد 500 ميليون تن ماده معدني در سال، جايگاه معدن در توليد ناخالص داخلي از محدوده يک درصد فعلي به 5 درصد افزايش مي‌يابد.
مديرعامل شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران تصريح کرد: ايمپاسکو درحال‌حاضر علاوه بر برنامه‌هاي فوق بهره‌برداري از عناصر نادر خاکي را نيز عهده دار است.
وي در ادامه با اشاره به مهم‌ترين طرح‌هاي در حال اجراي شرکت گفت: با توجه به اينکه ايمپاسکو مديريت بخش معدن و صنايع معدني ايميدرو را بر عهده دارد و از آنجايي که وظايف ايميدرو حسب قانون سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي، توسعه معدن و صنايع معدني در کشور، اجراي طرح‌هاي معدن و صنايع معدني و واگذاري به بخش خصوصي است، همچنين اجراي طرح‌ها در مناطق کمتر توسعه يافته و طرح‌هاي با فناوري بالا يا طرح‌هاي پرخطر که بخش خصوصي تمايلي به انجام آنها ندارد نيز بر عهده ايميدرو گذاشته شده است، تمام اين وظايف در بخش معدن و صنايع معدني بر عهده شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران به عنوان بازوي اجرايي ايميدرو قرار گرفته است.
جعفري با اشاره به اقدامات انجام شده ايمپاسکو در حوزه تحقيقات و استفاده از فناوري‌هاي نوين گفت: نقش شرکت تهيه و توليد مواد معدني ايران در پژوهش علاوه بر انجام طرح‌هاي پژوهشي در بخش معدن و صنايع معدني، نهادينه کردن فرهنگ تفکر خلاقانه و شجاعت در اجراي طرح‌هاي پژوهشي در مجتمع‌هاي زيرمجموعه است، که در سال‌هاي اخير در بخش‌هاي فرآوري مواد معدني (به صورت ويژه) و روش‌هاي حمل‌ونقل معدني، اتوماسيون در معادن و غيره متمرکز بوده است، اجرايي کردن طرح‌هاي پژوهشي که به نتيجه رسيده‌اند نيز امر مهمي است که اين شرکت تعدادي از طرح‌ها همانند ساخت حسگرهاي معدني، جايگزيني فلوتاسيون ستوني به جاي سلول‌هاي ستوني در برخي کارخانه‌هاي فرآوري را پيگيري کرده است.

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/f8d1242a06e8e58ed562e7b7970803ed.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن : از گزارش مرکز آمار از
cache/resized/97e54afe6e151a6c551d152780ee90fc.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن: سکه بهار آزادی طرح
cache/resized/4f8789b69682fafc3d10dfd090509745.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن ازپایگاه خبری وزارت راه
cache/resized/4ae8d0ba5a7484cd98fa374fd1905f6a.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن از تارنمای بانک مرکزی،
cache/resized/99e91b9ec349de55f537b9c175fa1128.jpg
ادعای برخی رسانه ها در مورد دست دوم بودن، ایرباس
cache/resized/be0e0ad88ed9de0fc6bf30e66e55a4e2.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن از پایگاه خبری وزارت
cache/resized/1469290627fdc87a1b3dc0e902013714.jpg
به گزارش صداى صنعت و معدن از چکیده نتایج طرح
cache/resized/8587b98e5f1f8a10407c3e09665f9358.jpg
، در نشست کمیته نظارت بر توافق نفتی که به ریاست و